Śp. prof. Mieczysław Lao

28 Lipca 2017

Z żalem zawiadamiamy, że 27 lipca 2017 zmarł Profesor Mieczysław Lao, założyciel polskiej transplantologii i nefrologii, Członek Honorowy naszego Towarzystwa.

   
   

Profesor dr hab. med. Mieczysław Lao (31.10.1932 – 27.07.2017)

Uczestniczył w rozwoju polskiej transplantologii od pierwszego udanego przeszczepienia nerki w 1966 r. w Warszawie. Wieloletni dyrektor Instytutu Transplantologii; w latach 1988-2003 kierował Kliniką Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii. Był inicjatorem utworzenia Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, pierwszym prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, inicjatorem powołania Krajowej Rady Transplantacyjnej, współtwórcą POLTRANSPLANT-u. Brał udział w opracowaniu przepisów dotyczących pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów; był współautorem założeń Programu Transplantacji Narządów w Polsce w latach 1996-2002 i 2000-2005, autorem protokołów immunosupresji stosowanych w ośrodkach transplantacyjnych w Polsce, współtwórcą programu specjalizacji w zakresie transplantologii klinicznej.

Prof. Lao wniósł także wielki wkład w rozwój polskiej nefrologii. Od pierwszej dializy wykonanej w 1959 r. w Warszawie zajmował się dializoterapią. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. W 2006 r. otrzymał godność Członka Honorowego naszego Towarzystwa. Był autorem i współautorem wielu prac naukowych, promotorem i nauczycielem licznych naukowców i lekarzy. Wyróżniony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, nagrodami zespołowymi Ministra Zdrowia i Opieki, Nagrodą Specjalną I stopnia MZiOS, Nagrodą Indywidualna ZG PTT.